Menu
A+ A A-

Profil uzdrowiska

  • godziny otwarcia: pn-sob: 7:00-19:00
  • rejestracja: +48 74 8375050 nr wew. 110 i 111 (poniedziałek-piątek)
    +48 74 8375234 nr wew. 110 i 111 (sobota)
  • dojazd do uzdrowiska: Mapa dojazdu

 

UZDROWISKOWE WODY LECZNICZE:

radoczynno-siarczkowa

Naturalna woda czerpana ze źródeł na terenie Uzdrowiska Przerzeczyn zawiera dwa składniki o działaniu leczniczym: jednym są siarczki wapniowe i magnezowe, drugim - radon.
Miejscowy wpływ siarczków polega na rozmiękczaniu naskórka, przekrwieniu skóry, udrożnieniu nieczynnych drobnych naczyń włosowatych, nadaniu skórze miękkości i sprężystości. Ogólne działanie siarczków polega na wzmożeniu w organizmie syntezy aminokwasów oraz syntezy kwasu hialuronowego wchodzącego w skład chrząstki stawowej a podczas kąpieli leczniczej wapń i magnez związany z siarczkami przenika drogą naturalną do organizmu, uzupełniając niedobory tych pierwiastków.
Radon w postaci gazowej wpływa na poprawę działania układu gruczołów dokrewnych i reguluje wydzielanie hormonów, co nazywa się często efektem odmładzającym wód radoczynnych.
Balneoterapia na bazie wód radoczynno-siarczkowych
wskazana jest w następujących chorobach:

◦ choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa,
◦ choroby chrząstek stawowych,
◦ stan po operacjach ortopedycznych,
szczególnie plastyce stawów biodrowych,
◦ zwyrodnieniowe i pourazowe dysfunkcje
narządu ruchu,
◦ niektóre choroby reumatoidalne w fazie remisji,
◦ zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
◦ zespoły bólowe dużych stawów kończyn,
◦ zespoły korzonkowe kręgosłupa, np. rwa kulszowa,
◦ łagodne nadciśnienie tętnicze,
◦ zaburzenia krążenia obwodowego,
◦ choroby przyzębia,
◦ niektóre niezakaźne choroby skóry (np. łuszczyca, trądzik, wyprysk łojotokowy).

 

 

wapniowo-magnezowa

Lecznicze wody mineralne magnezowo-wapniowe charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych pod postacią wodorowęglanów i wykazują działanie neutralizujące na sok żołądkowy, a powstający w wyniku reakcji chlorek wapniowy działa przeciwzapalnie. Stosowana jest przy przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, dróg moczowych i chorobach wynikających z niedoboru magnezu (nerwice i stany stresowe).

Zarówno alkalizacja treści pokarmowej jak i równoczesne pobudzanie czynności wydzielniczej żołądka przez dwutlenek węgla sprzyjają szybkości opróżniania żołądka. Stąd biorą się dobre wyniki terapeutyczne uzyskiwane w leczeniu kuracją pitną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśnego nieżytu żołądka oraz stanów zapalnych jelit. Alkaliczne wodorowęglanowe wody mineralne wpływają też regulująco na kwasowość krwi, a przez to pośrednio obniżają poziom cukru zarówno we krwi, jak i w moczu. Wpływają więc wspomagająco w leczeniu cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.